Кредитна історія

Кредитний рейтинг – це ефективний інструмент для мінімізації ризиків, який активно використовується банками, МФО, лізинговими та страховими компаніями. Він також є корисним і для фізичних осіб, оскільки дає змогу зрозуміти, чи немає оформлених на них позик шахраями, наприклад, за втраченими документами.

Що це таке Кредитна історія?

Кредитна історія (КІ) – це сукупність даних, що стосуються конкретної людини, з приводу взятих нею кредитів. Найголовніша інформація у цьому досьє – своєчасність погашення щомісячних платежів. На основі рейтингу фінансові заклади ухвалюють рішення щодо того, чи варто надавати кошти у позику клієнту.
Збиранням даних і формуванням рейтингу позичальників займається кредитне бюро. Для того, щоб ознайомитися з поточним рейтингом фізичної особи, необхідно зайти на сайт такої організації, зареєструватись там і оплатити послуги. Станом на сьогодні на території України пройшли реєстрацію більш ніж 10 бюро, однак активно функціонують лише 4.

Перевірити кредитну історію можна в:

Термін зберігання КІ становить 10 років.

Для чого збирають дані та формують кредитні історії?

Кредитна історія в Україні потрібна не лише банкам і мікрофінансовим організаціям, аби розуміти, наскільки благонадійним є клієнт. Якщо вона погана, то кредитна організація відмовляє людині, тим самим мінімізуючи власні ризики. Також ці дані потрібні і самим позичальникам, щоб уточнити багато питань.

4 причини переглянути онлайн свою кредитну історію:

  1. Щоб дізнатись про шахрайство. Наприклад, у разі, коли зловмисники оформили кредит на чужий паспорт чи надали підроблені документи. Якщо при перевірці виявлена позика незрозумілого походження, то слід звернутися в банк і надати копію заяви з поліції про те, що документи були втрачені.
  2. Щоб дізнатися про не закриті кредити. Наприклад, позичальник вважає, що він повністю розрахувався з банком, але при цьому в нього залишилась заборгованість розміром в декілька копійок, на які з часом була нарахована чимала пеня і штраф.
  3. Про банківські помилки. Фінансовий заклад в результаті якого-небудь комп’ютерного збою вважатиме кредит не сплаченим, а позичальник при цьому здійснив усі платежі. В такому випадку потрібно з квитанціями йти в банк і просити, щоб дані перевірили.
  4. Про можливість виїзду за кордон. Про наявність заборгованості краще дізнатись заздалегідь, оскільки до злісних неплатників часто застосовується така міра як обмеження виїзду за кордон. Це питання варто уточнити перед тим, як купувати квитки. Як правило, це виявляється в момент проходження контролю в аеропорті, коли вже неможливо повернути квитки, що призводить до фінансових збитків.

Кому ще потрібна кредитна історія?

Запити в Українське бюро кредитних історій відправляють не лише банки та мікрофінансові організації, а й інші компанії, яким важливо розуміти благонадійність клієнта, наприклад, лізингові чи страхові. Крім того, рейтинг позичальника цікавить і колекторів.

Що зберігається в кредитній історії?

Окрім питання про те, скільки часу зберігається кредитна історія (Україна), найбільш популярним є і питання про те, що зберігається в КІ:

Якщо замовити на сайті УБКІ кредитну історію, то можна побачити:

Яким чином можна дізнатись кредитну історію?

Одне з найчастіших питань позичальників – як переглянути кредитну історію. Необхідно знати, що кожен громадянин України згідно з законодавством має право на безкоштовну перевірку своєї КІ. Ця можливість надається щорічно, але не частіше, ніж один раз на 12 місяців.

Про те, як дізнатися, чи є в людини кредит, можна поцікавитися в Українському бюро КІ, відвідавши сайт організації. На цьому інтернет-ресурсі містяться й приклади заяв, які потрібно подавати для отримання даних про кредитний рейтинг. За 50 гривень вдасться дізнатися цю інформацію через офіційний додаток сервісу УКБІ, через сервіс Приват24 (можна отримати інформацію без реєстрації, оскільки вона була пройдена для користування онлайн-банкінгом) чи відповідний додаток (Privat24), а також безпосередньо на сайті УКБІ.

Способи покращення кредитного рейтингу

Враховуючи те, що видалення кредитної історії неможливе, єдиний спосіб виправити ситуацію – це її покращити. Слід розуміти, що негативна кредитна історія в більшості випадків призводить до подальших відмов у оформленні позики, але навіть з нею можна отримати позику, у тому числі й кредит без поручителів.

Якщо рейтинг зіпсований в результаті шахрайства, наприклад, через оформлення за втраченими документами, то необхідно терміново звернутися в банк і показати заяву, що була написана в поліцію. Якщо рейтинг погіршився в результаті помилки банку, наприклад, фінансова установа не врахувала один із платежів, то слід надати всі платіжні документи і подати прохання про перегляд заборгованості.

Варто знати, як виправити кредитну історію, якщо вона виникла в результаті халатного ставлення до позики. В цьому випадку можна звернутись до мікрофінансової організації, в якій можна отримати кредит без працевлаштування чи з негативною кредитною історією і оформити незначну позику, після чого своєчасно її сплатити. В такому разі рейтинг покращується.

Де взяти кредит з поганою кредитною історією?

Виправлення кредитної історії – це довготривалий процес, який вимагає матеріальних витрат. Якщо немає можливості чекати, допоки ситуація покращиться, оскільки гроші потрібно якомога швидше, то можна знайти кредитну організацію, яка надає позику навіть клієнтам з негативною кредитною історією. Наприклад, в цьому випадку прийдуть на допомогу мікрофінансові організації, що спеціалізуються на оформленні онлайн-кредитів. Прочитати про кредитування при наявності протермінованостей і несплачених заборгованостей можна за посиланням https://binixo.in.ua/kredit-s-plohoj-kreditnoj-istoriej/.
Дізнатись, які МФО видають кредити, незважаючи на рейтинг, можна абсолютно безкоштовно на сайті Binixo. Він не займається видачею позик, а лише надає інформаційну підтримку в пошуку МФО, які пропонують кредитування з негативним рейтингом на найбільш вигідних умовах.